Krájecí prkénka

Dřevo nebo plast?(Odpověď: čištění)

Dohady nad tím, které prkénko je v kuchyni lepší a z hlediska hygieny vhodnější, už trvají mnoho let a zřejmě jen tak neskončí. Zastánci dřevěných prkének na krájení nedají dopustit na původní, přírodní výrobky s tím, že jsou zdravější, jejich odpůrci tvrdí, že póry v dřevu se špatně udržují a nečistoty v nich zůstávají.

Dříve se mělo za to, že bakterie usazené v drobných nečistotách vzniklých po krájení potravin se spíše usazují v dřevě a špatně se odstraňují z drobných pórů, které se v dřevěném prkénku vyskytují. Předpokládalo se, že z plastu se nečistoty odstraňují snáze, a proto je usazování škodlivých bakterií v podstatě nemožné.

Laboratorní testy však ukázaly, že to nemusí být pravda. Například v laboratořích na Univerzitě v Madisonu prováděli vědci pokusy s bakteriemi salmonely a listérie. Nanesli bakterie na dřevěné a plastové prkénko a zkoumali jejich působení. Zatímco na dřevěném podkladu během tří minut téměř všechny bakterie uhynuly, na plastovém podkladu uhynulo jen mizivé množství. Nelze přesně vysvětlit důvod, proč tomu tak bylo, ale předpokládá se, že ve dřevě jako v přírodním materiálu jsou obsažené látky, které mikroorganismy zabíjejí.

Nicméně ani u plastu, ani u dřeva nesmíme zapomínat na kvalitní čištění. Výhodou plastového prkénka je to, že jej jednoduše můžeme umýt v myčce, zatímco dřevo do myčky nepatří, protože se mnohem rychleji opotřebovává a ničí. Je možné využít kartáček, kterým se snadno vyčistí i hlubší rýhy a póry, které na prkénku po krájení zůstanou. Mnoho lidí používá obě prkénka s tím, že plastové používají na pečivo a ovoce či zeleninu, zatímco na dřevěném prkénku krájejí maso, sýry a uzeniny.

Konstrukce dřevěného krájecího prkénka

Nejjednodušší variantou je prkénko vyrobené z jednoho kusu dřeva. Výhodou je jeho snadná konstrukce, často cena, není nutné používat žádná lepidla. Takovéto prkénko je však nejnáchylnější k deformacím a prasklinám, které při dlouhodobém a zvláště pak nešetrném používání mohou vzniknout. Tato konstrukce však dává možnost vyniknout krásné kresbě dřeva na větší ploše. Je vhodná spíše pro malá pomocná či servírovací prkénka.

Další ze způsobů, jak vyrobit kvalitní plnohodnotné prkénko, je sestavení a slepení z řady pruhů dřeva. Nabízí se několik možností:


První možnost představují klasická prkénka vyrobená ve formě spárovky (LongGrain - podélně řezaná)

Výhodou této konstrukce je výrazně vyšší tvarová stabilita takto lepené desky a fakt, že jsme téměř neomezeni její velikostí. Tímto způsobem se běžně vyrábí i celé pracovní kuchyňské desky, tzv. „spárovky“.


Druhou možností jsou prkénka poskládaní z tzv. EndGrain – příčně řezaných kousků. Jednoduše řečeno jsou tato prkénka poskládána z nařezaných a postavených na výšku špalíků.

Konstrukce EndGrain je náročnější na výrobu, ale pro zákazníka představuje nejlepší možnou volbu, jelikož daná konstrukce je nejšetrnější pro nože. Navíc tímto způsobem vyrobené prkénko je odolnější než prkénka vyrobená ve formě spárovky. Proč? Má to hned několik důvodů:


  • Povrch EndGrain prkénka je pevnější a má delší životnost. Tvrdost povrchu EndGrain prkénka je téměř jeden a půl krát vyšší, než LongGrain prkénka.
  • Při použití EndGrain prkénka zůstávají nože déle ostré, nevyžadují časté broušení. Vlákna dřeva směřují kolmo k povrchu řezu, a ostří nože tak vstupuje mezi vlákna. Při použití běžného prkénka nůž vlákna krájí, a tím se otupuje. Především pro profesionální kuchaře, kteří si nože brousí několikrát za den, to má velký význam.
  • Je očividné, že při častém řezu dochází k narušení vláken na několika místech, a mikroskopické části dřeva se tak dostávají do jídla. Právě z tohoto důvodu jsou obyčejná prkénka pořezána uprostřed. Přitom lidský žaludek není zrovna uzpůsoben ke zpracování celulózy.

EndGrain prkénko je méně náchylné k zasažení bakteriemi, neboť vlákna se po řezu semknout zpět, navíc povrch krytý olejem je chráněn před pronikáním bakterií mezi vlákna. V obyčejném prkénku dochází pokaždé k přeřezávání vláken, a bakterie se pak snadno dostávají dovnitř.


Lepidlo a ošetření

Všechna prkénka, která vyrábím, jsou lepena výhradně lepidlem Titebond III, voděodolným lepidlem stupně D4, které je schválené pro lepení dřeva přicházejícího do styku s potravinami.

Prkénko je napuštěné přírodními oleji, aby nenasávalo vodu nebo šťávy z upravovaného masa a jiných potravin, a proto jeden pokrm nenačichne tím předchozím.

Po použití umyjte teplou vodou - není určeno do myčky!

Všechna prkénka mají drobné podstavce.


Má to svůj význam. Pokud se pod prkénko bez podstavců náhodou dostane voda (což se stává velmi často) a prkénko tak zůstane několik hodin, natáhne ji do sebe. Pak se ale při vysychání zkroutí, a tomu se chceme co nejvíce vyhnout. Navíc desky jsou velmi tvrdé, a proto není důvod je používat z obou stran. Ani za několik let nedojde k tomu, že by se prkénko z lícové strany poškrábalo. Podstavce mohou být dřevěné, plastové nebo gumové.

Jak s prkénkem zacházet?

Po použití umyjte teplou vodou a utřete suchým hadříkem. Nechávejte doschnout ve svislé poloze. Pravidelným ošetřením dřeva rostlinným olejem prodlužujete jeho životnost. Nemyjte v myčce na nádobí. Intenzivní vlhkost a teplotní rozdíly mohou vést k deformacím, trhlinám a nežádoucímu zabarvení.